מה זה בכלל שיתוף פעולה?

בערך מגיל שנתיים מתחילים לצפות מאיתנו לאיזושהי מידה של שיתוף פעולה. מאותו רגע ולמעשה עד סוף ימינו שיתוף פעולה הוא משהו שתמיד יהיה בחיינו כסוג של ציפיה חוזרת, לפעמים מאחרים לפעמים מעצמנו וכמובן מכיוון שכך גדלנו אנחנו גם באיזשהו מקום נצפה לשיתוף פעולה מאחרים כולל מילדינו.

אז איפה אנחנו מצפים וציפו מאיתנו לשיתוף פעולה?

בפעוטון, בגן, בבית הספר, בבית כמובן, בצבא, בזוגיות, במקומות העבודה, כשגרנו עם שותפים, המתנ"ס , בחוגים, אפילו כשנצא לפנסיה ונעבור לגור בבית גיל הזהב גם שם תהיה מאיתנו ציפיה כלשהי לשיתוף פעולה.

למעשה, ניסיתי לחשוב על רגע בחיי שבו הציפיה הזו לא ריחפה סביבי והזמן היחיד שיכולתי לחשוב עליו היה כשטיילתי במשך כמה שנים בעולם לבדי, אז לא הייתה ממני כזו ציפיה ( אם כי לא פעם אני ציפיתי לזה מאחרים, בעיקר מנהגי האוטובוס שהסיעו אותי ממקום נידח שכוח אל אחד, לאחר).

כמות הכתבות עם כותרות כמו "10 דרכים להשגת שיתוף פעולה עם הילדים בבית", "5 דרכי קסם לשיתוף פעולה עם כל עובד", "9 נקודות שיהפכו את שיתוף הפעולה לקל ונחמד", שאני קראתי, הוא אינסופי ועדיין..... לא ממש הבנתי. הנקודות / קסמים / דרכים לפעמים עבדו, לפעמים לא וחלק מהפעמים עבדו אבל השאירו לי טעם רע בפה.

אז אם שיתוף פעולה הוא כל כך מהותי וחלק מחיינו איך ייתכן שרובינו אף פעם לא קיבלנו הסבר מדוייק מה זה בכלל שיתוף פעולה?

בסדנאות שאנחנו מעבירים, אם זה בנושאי הורות ואם מדובר על חברות ענק כמו אינטל וגוגל אני תמיד שואלת את השאלה "מי יכול להגיד לי מה זה למעשה שיתוף פעולה?"

ולרוב יש מעין אי שקט שעובר בקהל, מעין נסיון להביא למילים משהו יחסית מופשט ולא ברור. בסופו של דבר מגיעות תשובות די דומות:

"שיעשו מה שאני מבקש" "התחשבות – כלומר אם אני עושה בשבילך מן הראוי שאתה תעשה בשבילי" "הדדיות- כשאני מבקש אני מצפה שיעשו בשביל כי כשמבקשים ממני אני תמיד עושה" "חינוך – ילדים צריכים לשתף פעולה, שידעו שהם לא חיים לבד"

אחרי כמה תשובות כולם מרגישים יותר בנוח כי הנה, פיצחנו את האטום. שיתוף פעולה זה כשעושים מה שאנחנו מבקשים וכשאנחנו עושים מה שמבקשים מאיתנו.

מממ... לא בדיוק

אז אני שואלת שאלה שלרוב קצת מעצבנת אנשים ויש סיכוי טוב שאם קראתם עד כאן, אולי זה ירגיז גם אתכם (אבל אם כבר נתתם לי הזדמנות וקראתם עד כאן, אני אשמח לעוד קצת סבלנות).

והנה מה שאני שואלת: "אם ביקשו ממני עכשיו לעשות משהו ואני לא רוצה, האם זה שאאעשה את זה, זה שיתוף פעולה? למרות שאני עושה את זה לחלוטין נגד רצוני?"