ילד האלפא

עודכן: 3 בספט׳ 2019מיהו ילד האלפא? ילד אלפא הוא ילד שמסרב להיות תלוי ולוקח על עצמו את תפקיד ההובלה.

הוא עלול להראות חזק ועצמאי, נראה שהוא לא תלוי בנו, הוא לא ייתן רמז לתלות או לחלושה, הוא תמיד ייקח אחריות ואפילו ידרוש אותה, הוא עלול להיראות עוקצני, אגרסיבי ומתוסכל באופן כמעט תמידי.

לעיתים נראה ממש תופעות של ביריונות ומתוכן הילד יחווה דחיה חזקה גם ממקורות אחרים - כמו חברים בקבוצת השווים שלו. כל זאת בשילוב עם המסר החברתי החזק של ימינו ששם את העצמאות כערך עליון יוצר מצב שאנחנו לא רואים לעומק את הצרכים שלו, את הצורך שלו להיות בטח, תלוי, מטופל.

ולא פעם אפילו קשה להיות אמפתיים כלפיו ולראות את הצורך שלו שלא נענה.

איך ילד נהיה ילד אלפא?

או יותר נכון מה גורם לו להיתקע שם?

חשוב לדעת שאינסטינקט האלפא הוא אינסטינקט חשוב וקיים בכולנו, יהיו פעמים שהילד ייקח את זה על עצמו וזה חשוב ונהדר. למשל כשהוא יקבל גור לילדיו, כשהוא ישחק ב"אבא ואמא" או כשאנחנו ההורים נהיה חולים והוא קצת יטפל בנו, כל אלו הם בעצם אינסטינקט האלפא ממקום נכון בזמן הנכון.

כשילד נתקע בתפקיד האלפא אנחנו בעצם צריכים להבין שזו מנגנון הגנה, זה קורה כשהילד מזהה את מצב התלות כמסוכנת, ככואבת כפוגענית.

זה יכול לנבוע מרגישות גבוהה, זה יכול לנבוע מפגיעה שהילד חווה למשל פרידות קשות (כמו אובדן הורה) וניצול התלות לרעה, זה יכול לקרות כי הילד תופס את ההורה כמישהו שלא מסוגל להוביל, כמישהו שלא יכול לטפל בו או הורה שזקוק לטיפול בעצמו (למשל אלכוהליזם או מחלה קשה לא עלינו), אבל הרבה פעמים אצל רוב הילדים זה יהיה ממשהו שאנחנו אפילו לא שמנו אליו לב והוא לא היה משמעותי לנו, משהו קטן שקרה בינינו שגרם לו לאבד את תחושת הבטחון, את תחושת ההגנה. למשל אם היינו יחד בים והזמנתי אותו להיכנס איתי מתוך הבטחה שאני שם שומרת עליו ואין מה לדאוג ואז יגיע גל גדול ויפיל את שנינו, לי כהורה זה יראה חסר משמעות אבל זה משהו שיכול להוביל את הילד למיקום האלפא לתקופה ארוכה כי הוא איבד את הבטחון שלו בהגנה שלי. אם נזכור שילד אלפא פועל כפי שהוא פועל ממקום של צורך שלא מקבל מענה, במקרה הזה צורך בסיסי בהקשרות, הוא זקוק לנו, להובלה שלנו ולהגנה שלנו ממש כמו שהיה כשהיה תינוק קטן, או בפעם ההיא שהיה חולה וטיפלנו בו,. שם תפקיד האלפא שלנו היה ברור וטבעי. התפקיד שלנו כהורים לילד אלפא הוא לקחת מחדש את ההובלה, לא ע"י ויכוחים או כוח פיזי, התניות, עונשים וכו', כי כל אלו רק יובי